دانلود مقالات علمی

پرداخت آنلاین بانک ملت
دانلود مقالات سایتهای مرجع سامانه پرداخت آنلاین ما
 
 
 
 
محل کنونی شما: مهندسی صنایع برنامه ريزي و كنترل پروژه آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت هفتم(قسمت آخر) + MSP
 
 

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت هفتم(قسمت آخر) + MSP

نامه الکترونیک چاپ
امتیاز کاربر: / 1
بدخوب 

سفارشي نمودن MSP1 کار کردن با Organizer

Organizer ابزاریست که برای به اشتراک گذاشتن عناصر سفارشی شده در بین طرح‎های MSP بکار می‎رود. فهرست تمامی عناصری که می توانید با Organizer در بین فایل‎ها کپی کنید، بوسیله اسامی برگه ها در جعبه گفتگوی Organizer مشخص شده است که آنها را خواهید دید. یکی از ابزارهای MSP می توانید در داخل Organizer با آن کار کنید Global Template است. ابزار فوق، یکی از الگوهای MSP است که تحت عنوان Global.mpt بشکل قسمتی از MSP نصب شده است. الگویGlobal , نماها و جدول‎ها و سایر عناصر پیش گزیده MSP را تأمین می کند. فهرست عناصر تامین شده توسط الگوی فوق عبارتست از:

• Calendars
• Filters
• Forms
• Maps
• Views
• Reports
• Tables
• Menus and Toolbars
• VBA Modules- macros
• Groups

در ابتدا، تعاریف خاصی از تمام نماها، جدول‎ها و عناصر مشابه، در الگوی Global قرار گرفته است. برای نمونه، اصل هر جدول پیش گزیده Usage ، شامل یکسری از فیلدهاست نه آنهائی که توسط الگوی Global تعیین شده است. در همان اوایلی که یک نما، جدول یا عنصر مشابه دیگری را در یک طرح MSP نمایش می دهد، آن عنصر بصورت خودکار از یک الگوی Global به آن طرح پروژه کپی شده است. از آن لحظه به بعد، عنصر در طرح MSP ماندگار می شود. هر سفارشی سازی بعدی آن عنصر در طرح MSP ، تنها به همان یک طرح MSP اعمال می شود و تأثیری در الگوی Global نمی گذارد. البته می توانستید بدون اینکه چیزی راجع به الگوی فوق بیاموزید، بشکل گسترده ای از MSP استفاده کنید. وقتی که با یک الگوی Global کار می کنید، در واقع داخل Organizer این کار را انجام می دهید. در اینجا دو مورد از کارهای اصلی که بکمک الگوی فوق انجام می شود را بیان می کنیم.

• ایجاد یک عنصر سفارشی شده ، مانند نمای سفارشی، و فعال کردن آن در همه طرح‎های پروژه ای که روی آنها کار می کنید، بوسیله کپی کردن نمای سفارشی بداخل الگوی Global.
• حذف یک عنصر سفارشی شده، از قبیل یک نماد یا جدول در یک طرح پروژه، بوسیله کپی کردن عنصر اصلی و دست کاری نشده از الگوی Global به طرح پروژه ای که همان عنصر را در آن سفارشی کرده اید. تنظیمات داخل الگوی Global به تمام طرح‎های پروژه ای که در MSP با آن کار می کنید، اعمال می شود. به دلیل اینکه قصد تغییر الگوی Global استفاده شده توسط شما را نداریم، به خاطر داشته باشید، فرآیند عمومی استفاده از Organizer که در اینجا بیان می شود، در کار کردن با الگوی Global یکسان است و تفاوتی نمی کند که روی یک طرح پروژه باشید یا دو طرح پروژه. در حقیقت، هر عنصر سفارشی که با داخل الگوی Global کپی می‎کنید در تمامی طرح‎های پروژه ای که استفاده می کنید، فعال می شود.

1. در منوی Tools روی Organizer کلیک کنید. جعبه گفتگوی Organizer باز می شود.
2. برگه های مختلف آنرا کلیک کنید و محتویاتش را ببینید، در نهایت برگه Tables را باز نگه دارید. همانطور که می بینید، ساختار تمامی برگه ها یکسان است. عناصر الگوی Global در سمت چپ جعبه گفتگوی فوق قرار گرفته اند و عناصر متناظر با آن در طرح پروژه فعال، در سمت راست واقع شده اند.
انتخاب هر عنصر از بخش سمت چپ جعبه گفتگوی فوق کلیک روی دکمه Copy ، باعث کپی شدن آن عنصر به فهرست عناصر طرح پروژه در سمت راست جعبه گفتگو خواهد شد. برعکس، انتخاب هر عنصر از سمت راست و کلیک روی دکمه Copy ، باعث کپی شدن آن عنصر به فایل فهرست شده در سمت چپ می شود.
3. از کادر Table Available In در پائین سمت چپ جعبه گفتگوی فوق، روی عنوان Table مورد نظر خود کلیک کنید. هر طرح پروژه ای را که باز کرده باشید، در این فهرست نامش را می‎توانید ببینید.
4. سپس طرح‎های مورد نظر خود را به شیوه توضیح داده شده در بالا کپی کنید.
5. روی دکمه Close کلیک کنید تا جعبه گفتگوی Organizer بسته شود.

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت هفتم(آخر) + MSP

 

 

2 ضبط ماکرو ها

برخی از اعمالی که MSP انجام می دهید می توانند پی در پی انجام شوند. جهت صرفه جویی در وقت، می توانید یک Macro را ضبط کنید تا حرکات ماوس و فشارهای کلیدهای صفحه کلید را ثبت کند. ماکروی ضبط شده در نرم‎افزار VBA به زبان برنامه‎نویسی ماکروهای خانواده Office از نرم‎افزارهای Desktop ساخته شده است. کارهای پیشرفته تری را با VBA می توانید انجام دهید، اما بدون دیدن یا کارکدن با کدهای VBA می توانید ماکروهای ساده را ثبت و اجرا کنید.


ماکروهایی که ایجاد می کنید بشکل پیش گزیده در الگوی Global ذخیره می شوند، پس هر زمان که MSP را اجرا می-کنید آنها هم فعال هستند. (در حقیقت ماکرو ها، نوار ابزار و نقشه ها در هنگام ایجاد یا سفارش‎سازی آنها اختصاص یا یونیک هستند، MSP بصورت پیش گزیده ترجیح می دهد آنها را در الگوی Globalذخیره کند تا طرح پروژه فعال). ماکرویی که در یک طرح پروژه می سازید لازم نیست در طرح‎های پروژه ای دیگر اجرا گردد.
اگر می خواهید این کار را انجام دهید، می بایست از Organizer برای کپی کردن ماکرو از الگوی Global به طرح پروژه دیگر استفاده نمائید تا آنرا مثلاً به یکی از دوستانتان بدهید.
نشر یک طرح پروژه به ساختار HTML ، روش خوبی جهت به اشتراک گذاشتن جزئیات پروژه روی یک اینترنت یا شبکه جهانی وب است. اگر چه، شاید آن جزئیاتی که در ابتدا بشکل طرح پروژه منتشر می کنید، احتمالاً بسرعت قدیمی می شود و باید آنرا به روز کنید، نشر مجدد، یک کار تکرارپذیر است که برای ساخته شدن خودکار در یک ماکرو، ایده آل است.جهت ساختن یک ماکرو:

1. از منوی Tools ، روی Macro رفته و سپس گزینه Record New Macro را کلیک نمائید. جعبه گفتگوی Record Macro آشکار می شود.
2. در کادر Macro Name عبارت مورد نظر خود را تایپ کنید.

نام یک ماکرو می بایست با یکی از حروف الفبا آغاز شود و در بین حروف نیز فاصله خالی نباشد. جهت تفکیک کلمات یک نام چند کلمه ای می توانید از Underscore(-) استفاده نمایید.

در این ماکرو، از کلید میانبر استفاده نخواهیم کرد. در هنگام ضبط ماکرو می توانید کلیدهای ترکیبی میانبر (مانند Ctrl + Key) را برای آن تعریف کنید، بشرطی که حرف مورد نظر (Key) قبلاً در MSP استفاده نشده باشد. برای نمونه، ترکیب Ctrl + F جهت عمل Find و ترکیب Ctrl + G جهت عمل Go To است که در ضبط ماکرو نمی‎توانید آنها را به عنوان میانبر تعریف کنید. در این صورت MSP پیغامی می دهد که حرف مورد نظر را تغییر دهید.

3. در کادر Store Macro In ، گزینه This Project را انتخاب نمایید تا ماکرو در طرح پروژه فعال ذخیره گردد.
هنگامی که یک ماکرو در طرح پروژه ای ذخیره گردیده است، چنانچه طرح پروژه فوق باز باشد، ماکرو می تواند در هر طرح پروژه دیگر بکار برده شود. گزینه دیگر، یعنی Global File به الگوی Global اشاره می کند.

4. در کادر Description ، متن مورد نظر خود را تایپ کنید.

عبارت نوشته شده در کادر Description در شناسایی کارکرد ماکرو در مراجعات بعدی کمک می کند.

5. دکمه Ok را کلیک کنید.

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت هفتم(آخر) + MSPMSP ضبط کردن ماکروی جدید را آغاز می کند. MSPبطور مو به مو هر یک از نقل و انتقالات ماوس و گذشت ثانیه-ها را ثبت نکرده و بازگو نمی کند، اما تنها نتایج فشار دادن کلیدهای صفحه کلید و فشار دکمه ماوس را ثبت و ضبط می کند. در تکمیل ضبط ماکرو، هیچ عجله ای نکنید.

6. از منوی View روی Gantt Chart کلیک نمائید. حتی اگر چه طرح پروژه قبلاً در نمای گانت چارت در حال نمایش داده شدن باشد، این مرحله در عمل ضبط ماکرو به حساب می آید. بنابراین اگر طرح پروژه در ابتدا در نمای متفاوتی بود، ماکرو در نمای گانت چارت سوئیچ می کرد.

7. از منوی View روی Zoom کلیک کنید.

8. در جعبه گفتگوی Zoom ، گزینه Entire Project را انتخاب و آنرا Ok کنید. MSP ، زمانسنج را طوری تنظیم می کند تا کل پروژه را در آن ببینید.
9. در نوار ابزار استاندارد، روی آیکون Copy Picture کلیک کنید. جعبه گفتگوی Copy Picture آشکار می شود.
10. از ناحیه Render Image روی To Gif Image کلیک کرده و سپس دکمه Ok را کلیک نمائید. مکان پوشه و نام فایل مقصد یعنی تصویر Gif همنام طرح پروژه اند که مناسب است.
11. از منوی File گزینه Save As Web Page را انتخاب نموده و سپس دکمه Save را کلیک کنید. دوباره مکان پوشه و نام فایل مقصد یعنی فایل HTML ، همنام طرح پروژه اند که مناسب است. وقتی روی دکمه Save کلیک کنید، پنجره Export Wizard آشکار می شود.
12. در این پنجره دکمه Next را کلیک کنید. صفحه Map از پنجره Export Wizard آشکار می شود.
13. گزینه Use Existing Map را انتخاب و سپس دکمه Next را کلیک کنید. صفحه Map Selection از پنجره Export Wizard آشکار می شود.
14. از ناحیه Choose Map For Your Data ، گزینه Export To HTML Using Standard Template را انتخاب و سپس دکمه Next را کلیک نمائید.
صفحه Map Options از پنجره Export Wizard آشکار می شود.
15. از ناحیه HTML Options ، گزینه Include Image File In HTML Page را انتخاب و سپس دکمه Finish را کلیک کنید. ویزارد Export، صفحه وب را بشکلی که مشخص کرده اید ذخیره می کند.
جهت وارد کردن اعمال ثبت شده در ماکرو، زمانسنج را به حالت اولیه بر می گردانیم(Reset می کنیم).
16. از منوی View به ترتیب روی Zoom، Reset و سپس Ok کلیک کنید. اکنون آماده اید تا مرحله ضبط را متوقف سازید:
17. از منوی Tools روی Macro رفته و سپس گزینه Stop Recorder را کلیک کنید. حال می خواهیم ماکروی فوق را اجرا کنیم و عملکردش را ببینیم:
18. از منوی Tools ، روی Macro رفته و سپس گزینه Macros را کلیک کنید. جعبه گفتگوی Macro آشکار می شود.
19. در کادر Macro Name ، نام ماکرو ساخته شده را انتخاب و سپس دکمه Run را کلیک کنید. ماکرو شروع به اجرا می کند، اما خیلی زود با یک پیغام تایید MSP جهت جایگزینی فایل تصویری Gif متوقف می شود.
20. رویOverwrite کلیک کرده و سپس آنرا Ok نمایید تا صفحه وبی که قبلاً ایجاد کرده بودید، بازنویسی شود.
ماکرو، دوباره طرح پروژه را به ساختار HTML منتشر می کند. چنانچه مدیر پروژه مرتباً تصمیم به انتشار مجدد جزئیات طرح پروژه داشت، ماکرو می توانست خیلی مفید واقع شود. برای نمونه، وقتی در طی نمایش صحنه، تغییر پیشرفت واقعی روی زمانبندی کار باقیمانده تأثیر بگذارد و جزئیات در حال گسترش یافتن باشند، از آن پس مدیر پروژه می توانست دوباره آنرا در دوره های زمانی منظم طراحی صحنه منتشر کند.

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت هفتم(آخر) + MSP

 

3 ویرایش ماکرو

به همان راحتی که ماکرو ساخته شد، می توان آنرا ویرایش کرده و بهتر نمود. بخاطر داشته باشید وقتی که آنرا اجرا نمودید، MSP تأیید شما را مبنی بر بازنویسی تصویر Gif موجود و فایل های HTML اخذ کرد. به دلیل اینکه هدف از ماکرو، منتشر کردن اغلب اطلاعات جاری است، همیشه لازم می شود اطلاعات درخواستی را بازنویسی کنید. برای انجام اینکار می توان مستقیماً کدهای ماکرئ را تغییر داد. کدهای ماکرو در یک معیار VBA ماندگار شده و شما در محیط Visual Basic با آنها کار می کنید.
در اینجا در ویرایشگر ویژوال بیسیک کار می کنیم تا ماکرویی را که ضبط کرده بودیم میزان نموده و آنرا اجرا کنیم.

1. از منوی Tools ، روی Macro رفته و سپس گزینه Macros را کلیک کنید.
2. از ناحیه Macro Name ، ماکروی خود را انتخاب کنید و سپس روی دکمه Edit کلیک کنید. MSP، معیار دربردارنده ماکرو را در Visual Basic Editor باز می کند.
3. انتهای اولین خط View Apply Name :=''& Gantt Chart'' کلیک کنید و کلید Enter را فشار دهید.
4. در خط جدیدی که ایجاد کرده اید، کلید Tab را فشار دهید و عبارت Application.Alerts False را تایپ نمائید.

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت هفتم(آخر) + MSP

 

با اینکار از دو پیفام یادآوری در هنگام اجرای ماکرو جلوگیری خواهد شد، و گزینه Default آن یعنی جایگزینی فایل-های موجود با همان اسم پذیرفته می شود.
5. در خطی که با EditCopyPicture آغاز می شود، متنی که در ادامه FromDate:= قرار گرفته انتخاب و عبارت ActiveProject.Project Start را تایپ کنید.

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت هفتم(آخر) + MSP

 

این کد VBA تاریخ شروع پروژه را از پروژه فعال ارایه می دهد.
این کار سبب می شود ماکرو تاریخ شروع جاری را برای ایجاد ماکروی تصویری GIF از پروژه فعال بگیرد.
6. در همان ردیف، متن دنباله ToDate:= را بهمراه علامت کوتیشن آن انتخاب نمائید و عبارت ActiveProject.Project Finish را تایپ نمائید.

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت هفتم(آخر) + MSP

 

این کار سبب می شود ماکرو تاریخ پایان جاری را برای ایجاد ماکروی تصویر GIF از پروژه فعال بگیرد. دقت کنید چنانچه تاریخ های شروع و پایان طرح پروژه تغییر کند، حدود تاریخ تصویر GIF هم مطابق آن تغییر خواهد کرد.
7. از منوی File در ویرایشگر VB ، روی Close And Return To MSP کلیک کنید.
اکنون می توانستید ماکروی رزرو شده را اجرا کنید، اما جهت امتحان اینکه آیا واقعاً از تاریخ های شروع و خاتمه پروژه-های جاری استفاده می کند، می خواهیم تاریخ شروع پروژه را تغییر دهیم:
8. از منوی Project ، روی Project Information کلیک نمائید.
جعبه گفتگوی Project Information باز می شود. در کادر Start Date تاریخ جاری را وارد کنید و دکمه Ok را کلیک کنید تا جعبه گفتگوی Project Information بسته شود.
MSP دوباره شروع طرح پروژه را زمانبندی می کند.

4 سفارشی نمودن یک نوار ابزار

همانند سایر نرم‎افزارهای خانواده آفیس، در مورد نحوه کار با MSP چندین انتخاب برایتان وجود دارد. در حقیقت، برخی از Preference هایی که در MSP تنظیم می‎کنید، بشکل خودکار در سایر نرم‎افزارهای خانواده آفیس و چند نرم افزار دیگر نیز قابل انجام است و برخی از تنظیماتی که سفارشی می شوند عبارتند از:

• نمایش یا پنهان‎سازی دستیار کمکی آفیس. جهت نمایش آن ، روی گزینه Show The office Assistant در منوی Help کلیک کنید. جهت پنهان کردن آن ، در بالون Assistant ابتدا روی Options کلیک کرده و سپس در برگه Options ، علامت کنار Use The office Assistant را پاک نمائید.
• تنظیم های MSP برای ذخیره خودکار فایل فعال یا همه فایل های باز، در فاصله های زمانی که شما مشخص می کنید. (از منوی Tools ، روی Options کلیک کرده و در برگه Save از جعبه گفتگوی Options ، گزینه Save Entry را انتخاب و فاصله زمانی دلخواه را وارد نمائید).
• ایجاد نوار ابزار سفارشی که شامل آیکون‎های میانبر ابزارهای دلخواه شماست.

برای ایجاد یک نوار ابزار سفارشی:

ابتدا به پنجره MSP مربوط به طرح پروژه ماکروی خود بازگردید.
1. از منوی Tools روی Customize رفته و Toolbars را کلیک کنید. جعبه گفتگوی Customize آشکار می شود.
2. برگه Toolbars را باز کنید. نوار ابزارهایی که هم اکنون نمایش داده شده است، علامت خورده اند.
3. روی دکمه New کلیک کنید. جعبه گفتگوی New Toolbar باز می شود.
4. در کادر Toolbar Name عبارت مورد نظر خود به عنوان مثال My Custom Toolbar را وارد نموده و سپس دکمه Ok را کلیک کنید. نوار ابزار جدید در فهرست نوار ابزارها آشکار شده و بصورت پیش گزیده نمایش داده شده است. برای قرار دادن دستوری که ماکروی ضبط شده ما را اجرا کند:
5. روی برگه Commands کلیک کنید. در فهرست Categories رده های مختلف دستورات را می بینید. بعضی از آنها مانند File و Edit برای اسامی منوها در نظر گرفته شده اند.
6. از فهرست Categories گزینه All Macros را انتخاب کنید. دستورات رده All Macros در فهرست دستورات سمت راست پنجره آشکار می شود.
اغلب دستورات فهرست شده رده All Macros مربوط به ماکروهای MSP است، پس ممکن است شما چیز دیگری ببینیدو با این وجود نام ماکروی خود را ببینید زیرا در طرح پروژه فعال ذخیره شده است.

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت هفتم(آخر) + MSP

 

7. ماکروی فوق را از جعبه گفتگوی Cammands گرفته و در داخل نوار خالی My Custom Toolbar رها سازید. در نوارMy Custom به اندازه طول عنوان ماکروی شما عریض می‎ شود. در صورت نیاز، می توانید عرض آنرا کم یا زیادتر کنید. هم اکنون می خواهیم متن آشکار شده در روی آیکون فوق را برداشته و بحای آن یک تصویر گرافیکی قرار دهیم.
8. در جعبه گفتگوی Customize ، روی دکمه Modify Selection کلیک کرده و سپس گزینه Image And Text را انتخاب می کند. این تنظیم اتاقکی را روی آیکون فوق جهت تصویری که می خواهید بحای متن قرار دهید، ایجاد می کند.
9. Modify Selection کلیک کرده و سپس اشاره گر ماوس را روی Change Button Image قرار دهید زیر منوی آیکون‎های تصویری آشکار می شود.
10. روی تصویر مورد نظر خود کلیک کنید. MSP آیکون تصویری فوق را در نوار ابزار قرار می دهد. حال می خواهیم نوشته Label آیکون را تغییر دهیم.
11. روی Modify Selection کلیک کرده و سپس اشاره گر ماوس را در کادر Name قرار دهید اشاره گر ماوس را گرفته و به سمت راست حرکت دهید تا نام کامل ماکرو انتخاب شود.
12. به جای عبارت نوشته شده، عبارت مورد نظر خود را وارد کنید، سپس کلید Enter را فشار دهید. MSP، برچسب روی آیکون را تغییر می دهد.
13. روی دکمه Close کلیک کنید تا جعبه گفتگوی Customize بسته شود.
نوار ابزارهای سفارشی و هر سازه سفارشی شده در نوار ابزار های ساخته شده، به تمامی طرح‎های پروژه ای که در MSP می بینید اعمال می گردد و دلیلش اینست که تنظیمات نوار ابزار، می بایست در الگوی Global ماندگار شود.

جهت پاک کردن نوار ابزار:

14. از منوی Tools روی Organizer کلیک کنید. جعبه گفتگوی Organizer باز می شود.
15. روی برگه Toolbars کلیک کنید.
16. در کادر Global.MPT روی My Custom Toolbar و سپس دکمه Delete کلیک کنید.

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت هفتم(آخر) + MSP

 

17. MSP تایید شما را مبنی بر حذف این نوار ابزار جویا می شود، دکمه Yes را کلیک کنید.
18. روی برگه Maps کلیک کنید.
19. در کادر Global.MPT روی گزینه Map1 و سپس دکمه Delete کلیک کنید.
20. MSP تأیید شما را مبنی بر حذف نقشه فوق جویا می شود، دکمه Yes را کلیک کنید.
21. دکمه Close را کلیک کنید تا جعبه فوق بسته شود.

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت هفتم(آخر) + MSP

نظرات  

 
0 #1 reza ۰۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۶
شما معرکه اید دستتون درد نکنه
نقل قول
 
 
0 #2 سعیده ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۳
بسیار عالی و ک امل و کاربردی بود
ممنون
ان شالله خدا خیرتان بدهد
نقل قول
 
 
0 #3 نسیم k ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۲۹
واقعا دستتون درد نکنه.خیر ببینید .کار منو راه انداختید.ممنونم
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

 
 
 
 


.Reference Industrial Engineering ©2010-2016 By: OMIDIAN Design Group | All rights reserved