دانلود مقالات علمی

پرداخت آنلاین بانک ملت
دانلود مقالات سایتهای مرجع سامانه پرداخت آنلاین ما
 
 
 
 
محل کنونی شما: مهندسی صنایع برنامه ريزي و كنترل پروژه آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت ششم + MSP
 
 

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت ششم + MSP

نامه الکترونیک چاپ
امتیاز کاربر: / 5
بدخوب 

گزارش‎گيري از پروژه‎ها1 شناسایی فعاليت‎هاي منحرف شده

اولین عامل ایجادکننده واریانس، تأخیر در شروع شدن و تمام شدن فعالیت هاست. مشخصاً دوست دارید فعالیت هایی را که دیر شروع شده اند یا فعالیت های بعدی که ممکن است در تاریخ زمانبندی خود شروع نشوند را بشناسید. البته شناسایی فعالیت هایی که پایان یافته اند اما در زمان مقرر شروع نشده بودند، مفید است و شناسایی اینکه چرا این اتفاق افتاده است. در اینجا روش های مختلف مشاهده تأخیر فعالیت ها بسته به نوع اطلاعات درخواستی، ارایه شده است:

• اعمال نمای Tracking Gantt جهت مقایسه گرافیکی تاریخ خط مبنای فعالیت با واقعیت یا تاریخ های زمانبندی آن.
• اعمال جدول Variance به یک نمای فعالیت جهت دیدن تعداد روزهای واریانس برای هر یک از تاریخ‎های شروع و پایان فعالیت.
• استفاده از Filter ، جهت جداکردن فعالیت های متأخر یا منحرف شده به همراه فیلترهای Slipping Tasks , Slipped/Late Progress
• استفاده از ساختارهای موجود در نوار Check Progress یا در نوار Compare Progress .

جهت شناسایی واریانس:

1. از منوی Project روی Project Information کلیک کنید. جعبه گفتگوی Project Information باز می شود.
2. روی دکمه Statistics کلیک کنید. پنجره Project Statistics باز می شود. در این پنجره می توانید واریانس و پیرو آن، تاریخ خاتمه کل پروژه با چند روز منحرف شده است.
3. روی دکمه Close کلیک کنید تا جعبه گفتگوی فوق بسته شود. جهت آزمایش واریانس فعالیت مشخص:
4. از منوی View روی Tracking Gantt کلیک کنید. MSP ، نمای Tracking Gantt را آشکار می سازد.
5. در ستون Task Name روی نام فعالیت مورد نظر کلیک کنید.
6. از نوار ابزار استاندار، روی آیکون Go To Selected Task کلیک کنید. در بخش نمودار میله ای، زمانبندی فعلی فعالیت ها به رنگ آبی (اگر بحرانی نباشد) یا قرمز (اگر بحرانی باشند) دیده می شود. در زیر میله هر فعالیت میله خط مبنا به رنگ خاکستری دیده می شود. جهت تمرکز روی فعالیت های منحرف شده از یک فیلتر استفاده می کنیم:
7. از منوی Project روی Filtered For : All Tasks رفته و گزینه More Filters را انتخاب نمائید. جعبه گفتگوی More Filters باز می شود و در آن می توانید فیلترهای از پیش ساخته فعالیت ها و منابع را ببینید.
8. در کادر More Filters روی Slipping Tasks کلیک کرده و سپس دکمه Apply را کلیک کنید. MSP فهرست فعالیت ها را طوری فیلتر می کند که تنها فعالیت هایی که از زمانبندی خود گذشته اند و از خط مبنای طرح منحرف شده اند را از صافی گذرانده و نمایش می دهد.
9. از منوی Project روی Filtered For: All Tasks رفته و سپس All Tasks را کلیک کنید. MSP، فیلتر را بر می-دارد. داده های اصلی بدون هیچ تغییری نمایش داده می شود. تصاویر گرافیکی نمای Tracking Gantt بین عملکرد های زمانبندی شده ، واقعی و خط مبنای پروژه فرق می‎گذارد. جهت مشاهده این اطلاعات در یک ساختار جدول، می خواهیم جدول Variance را در نمای Task Sheet نمایش دهیم:
10. از منوی View روی More View کلیک کنید. جعبه گفتگوی More View آشکار می شود.
11. Task Sheetرا از فهرست نماها انتخاب نموده و دکمه Apply را کلیک نمائید. MSP ، نمای Task Sheet را نمایش می دهد. حال روی جدول واریانس سوئیچ می کنیم:
12. از منوی View روی Table : Entry رفته و سپس Variance را کلیک کنید. جدول Variance داخل نمای Task Sheet آشکار می شود. در این جدول قادرید مقادیر زمانبندی شده و خط مبنا و اختلافشان را برای هر فعالیت ببینید.

 

2 بررسی هزينه‎هاي فعالیت

با وجودی که وضعیت زمانبندی تقریباً در تمامی پروژه ها امری حیاتی است، اما تنها یکی از نمادهای تشخیص سلامت کل پروژه است. در پروژه هایی که اطلاعات هزینه ای دارند، نماد حیاتی دیگری وجود دارد بنام اختلاف هزینه یا Cost Variance. آیا فعالیت ها مطابق بودجه جلو رفته اند؟ هزینه های هر Task در MSP شامل دو گروه هزینه های ثابت که مستقیماً روی فعالیت ها اعمال می شود و هزینه های منبع که در تخصیص ها می گنجد یا هر دو آنها می باشد. زمانی که هزینه فعالیت ها بیشتر یا کمتر از هزینه برنامه ریزی شده اولیه شوند، Cost Variance مقدار به خود می گیرد. برآورد اختلاف هزینه، شما را قادر می سازد تا افزایش بودجه را برای فعالیت های ویژه ای اصلاح کنید تا رقم کل بودجه پروژ تان تجاوز پیدا نکند. اگرچه فعالیت ها و منابع مستقیماً با همدیگر در ارتباطند، اما بررسی ویژگی های هر کدام آموزنده است.

برای بررسی واریانس هزینه فعالیت:

1. از منوی Project روی Project Information کلیک کنید.
جعبه گفتگوی Project Information آشکار می شود.
2. روی دکمه Statistics کلیک کنید. پنجره Project Statistics آشکار می شود.

در ستون Cost می توانید مقادیر هزینه ای فعلی، خط مبنا، واقعی و باقیمانده کل پروژه را ببینید:

• مقدار Current Cost : مجموع مقادیر هزینه های واقعی و باقی مانده است.
• مقدار Baseline Cost : مجموع هزینه برنامه‎ریزی شده پروژه در هنگام ذخیره خط مبناست. • Actual Cost ، هزینه ای است که ما تاکنون متحمل شده ایم.
• Remaining Cost ، اختلاف هزینه جاری و هزینه واقعی است.

برخی از اختلاف هزینه ها آشکارا ایجاد می شود، اما از این اطلاعات نمی توانید زمان و مکان آنرا بفهمید.
3. روی دکمه Close کلیک کنید تا پنجره Project Statistics بسته شود. حال می خواهیم ببینیم در کجا می توان اختلاف هزینه ها را بهتر بررسی نمود.
4. از منوی View روی Table:Variance رفته و سپس Cost را انتخاب کنید. در این جدول می توانید هر یک از هزینه های خط مبنا، زمانبندی شده، واقعی و واریانس را ببینید. واریانس، اختلاف بین هزینه Baseline و هزینه Schedule است، البته، هزینه ها از همان زمانی که کار زمانبندی شده، پرداخت نمی شوند؛ اگر چه هزینه هایی مانند هزینه های ثابت مستقیماً از زمانبندی کار فرمان می گیرند. حال می خواهیم هزینه های سطح بالا را بررسی نمائیم:
5. روی سر ستون Task Name کلیک نمائید.
6. در نوار ابزار Formatting روی آیکون Hide Subtasks کلیک کنید.

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت ششم + MSP

MSP چند Summary Task را در بالای صفحه نمایش می دهد که فازهای اصلی پروژه شما محسوب می‎شوند.
7. می توانید روی علامت + کنار یکی از فعالیت ها کلیک کنید تا فعالیت های ما در داخلش نمایش داده شود.
با مشاهده ستون Variance ، می‎توانید بیشترین مقدار واریانس را یافته و علت آنرا با مشاهده فایل های مادرش پیدا کنید.

 

3 بررسی هزينه‎هاي منبع

گاهی اوقات مدیران پروژه، هزینه های منبع را بعنوان عامل اندازه گیری پیشرفت و واریانس درونی یک پروژه می-شناسند. با این وجود اطلاعات هزینه منبع، در خدمت دیگران و سایر نیازهایشان می باشد. هزینه های منبع، برای برخی از سازمان‎ها اساسی بوده یا حتی تنها هزینه پروژه محسوب می شود، بنابراین چشم بر نداشتن از روی این هزینه ها، ممکن است مستقیماً شما را به سلامت مالی یک سازمان هدایت نماید. ممکن است یک مدیر پروژه نتواند، اما یک مدیر عامل، حسابدار یا مدیر منابع که اغلب روی هزینه های منابع پروژه کار می کند می تواند با هزینه های سازمانی در ارتباط باشد.
دلیل دیگری برای پیگیری هزینه های منبع، محاسبه حقوق کارکنان درونی یا برونی یک سازمان است (منظور از کارکنان برونی، نیرو هایی است که برای مثلاً تعمیرات واحد شما از خارج سازمان تهیه می شود). به بیان دیگر، اطلاعات هزینه ای منبع که در طرح‎های پروژه ای ذخیره می شود، می تواند بعنوان پایه محاسبات حقوقی نیروهای بیرونی اداره تان یا سرویس‎های سازمانتان و سایرین محسوب شده و در اختیارشان قرار گیرد.

جهت پرداختن به واریانس هزینه منبع:

1. از منوی View روی Resource Sheet کلیک کنید. نمای Resource Sheet آشکار می شود.
2. از منوی View روی Table:Entry رفته سپس Cost را انتخاب کنید.
جدول Cost آشکار می شود.
در جدول Cost می توانید مقادیر هر یک از هزینه های منبع، خط مبنا و هزینه های مرتبط را ببینید. در اغلب موارد، مقادیر هزینه منبع، از نرخ هزینه منبع ترکیب شده با کار تخصیص‎هایشان روی فعالیت‎ها ناشی می شود.
فعالان Resource Sheet روی Resource ID مرتب شده است می خواهیم آنرا بر حسب هزینه منابع مرتب کنیم:
3. از منوی Project روی Sort رفته وSort By را کلیک کنید. جعبه گفتگوی Sort آشکار می شود.
4. در کادر Sort By گزینه Cost را از فهرست انتخاب نمایید و روش کاهشی یا Descending را نیز برگزینید.
5. از نبودن علامت کنار عبارت Permanently Renumber Resource مطمئن شده و سپس دکمه Sort را لیک نمائید. MSP منابع را بر حسب هزینه بشکل کاهشی مرتب می کند. این ترتیب به سرعت به شما می گوید کدامیک از منابع بیشترین هزینه و کدامیک کمترین هزینه را برایمان به بار می-آورده اند، اما کمکی در یافتن بیشترین و کمترین واریانس نمی کند. برای اینکار:
6. از منوی Project روی Sort رفته وSort By را کلیک کنید. جعبه گفتگوی Sort آشکار می شود.
7. در کادر Sort By گزینه Cost Variance را از فهرست انتخاب نمایید و روش کاهشی یا Descending را نیز برگزینید.
8. از نبودن علامت کنار عبارت Permanently Renumber Resource مطمئن شده و سپس دکمه Sort را کلیک نمائید. MSP دوباره منابع را مرتب می کند، اما این بار برحسب واریانس هزینه و بشکل کاهشی. از روی فهرست منابع که بر حسب واریانس هزینه مرتب شده اند، قادرید بیشترین واریانس و کمترین واریانس که صفر است را یافته و در صوت لزوم دلیلش را جویا شوید.
9. از منوی Project روی Sort رفته و سپس By ID را کلیک کنید. MSP دوباره منابع را بر حسب ID مرتب می کند.

4 گزارش‎گيری از واریانس هزینه پروژه با یک نماد چراغ قرمز

روش های گوناگونی جهت گزارش گیری از پروژه در واحد های واریانس بودجه یا فعالیت، یا سایر معیارها وجود دارد. جهت پشتیبانی از گزارش گیری وضعیت پروژه، هیچ کمبودی در ابزارهای MSP وجود ندارد، اما مطلب اصلی که باید به خاطر بسپارید اینست که، گزارش وضعیت پروژه را باید طوری تهیه کنید که استفاده‎کنندگان، کمترین پرسش تخصصی پیرامون آن مطرح نکنند.
برای نمونه باید بدانید که چه فرمت و سطح جزئیاتی مورد پسند بینندگان و استفاده کنندگان گزارش است. آیا بانیان پروژه و منابع، گزارش عملکرد پروژه را در یک سطح اطلاعات باید ببینید؟ این پرسش‎ها، مرکز شغل مدیر پروژه را هدف قرار داده اند. در نهایت، همانطور که پیش از این گفته بودیم، MSP ابزار قدرتمند ارتباطی است که می توانید جهت ارایه انواع اطلاعات وضعیت پروژه از آن بهره بگیرید تا خواسته های مدیران رده بالای پروژه تامین گردد.
گزارش Stoplight (چراغ قرمز)، این گزارش وضعیت، یک شاخص کلیدی را مانند وضعیت های زمان یا بودجه، بشکل یک رنگ ساده قرمز، زرد یا سبز رنگ، همانند نورهای روی چراغ راهنمایی رانندگی روی فعالیت تعریف می کند. درک چنین گزارش های وضعیتی برای هر فردی آسان است و بسرعت می تواند وضعیت عمومی سلامت پروژه را مشاهده نماید.

1. از منوی View روی More View کلیک کنید. جعبه گفتگوی More View باز می شود.
2. Task Sheet را انتخاب و سپس دکمه Apply را کلیک کنید. MSP ، نمای Task Sheet را نمایش می دهد.
3. از منوی Tools ، روی Customize رفته و سپس Fields را کلیک کنید. جعبه گفتگوی Customize Fields آشکار می شود.
4. برگه Custom Fields را باز کنید.
5. در کادر Type ، گزینه Number را از فهرست، برگزینید.
6. از فهرست آشکار شده، روی Overbudget (Number3) کلیک کنید.
7. از ناحیه Custom Attributes ،روی دکمه Formula کلیک نمائید.

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت ششم + MSP

 

جعبه گفتگوی Formula آشکار می شود. این فرمول، واریانس هزینه هر فعالیت را بررسی می کند. چنانچه هزینه فعالیت، 10 درصد یا کمتر از Baseline باشد. فرمول، عدد 10 را به فعالیت تخصیص می دهد. چنانچه هزینه بین 10 و 20 درصد بالاتر از Baseline باشد، عدد 20 تخصیص داده می شود. اگر هزینه بیشتر از 20 درصد ازBaseline بالاتر باشد، عدد 30 را به خود می‎گیرد.
8. روی دکمه Cancel کلیک کنید تا جعبه گفتگوی Formula بسته شود.
9. در جعبه گفتگوی Customize Fields در ناحیه Values To Display ، روی دکمه Graphical Indicators کلیک نمائید. جعبه گفتگوی Graphical Indicators باز می شود. در اینجا، بسته به مقدار فیلد هر فعالیت، می توانید یک نماد گرافیکی را جهت نمایش انتخاب کنید.
10. در اولین خانه از ستون Image ، روی دکمه جهتی متحرک کلیک کنید. انواع نمادهای گرافیکی را می توانید به مقادیر فیلد مورد نظر اختصاص دهید.
11. روی دکمه Cancel کلیک کنید تا جعبه گفتگوی فوق بسته شود، سپس جعبه گفتگوی Customize Fields را نیز ببندید.

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت ششم + MSP

نظرات  

 
0 #1 zariii ۲۰ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۵
مرسی. عالی بوووووود
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

 
 
 
 


.Reference Industrial Engineering ©2010-2016 By: OMIDIAN Design Group | All rights reserved