دانلود مقالات علمی

پرداخت آنلاین بانک ملت
دانلود مقالات سایتهای مرجع سامانه پرداخت آنلاین ما
 
 
 
 
محل کنونی شما: مهندسی صنایع برنامه ريزي و كنترل پروژه آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت پنجم + MSP
 
 

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت پنجم + MSP

نامه الکترونیک چاپ
امتیاز کاربر: / 6
بدخوب 

پيگيري پيشرفت پروژه

1 تعريف طرح مبنا

پيگبري نهايي پروژه، وقت و کار بيشتري را از شما و احتمالاً منابع کاري پروژه مي‎طلبد. بنابراين پيش از شروع پيگيري پيشرفت، مي بايست سطح جزئيات مورد نياز در اين مرحله را مشخص نمائيد. سطوح مختلف جزئيات لازم در مرحله پيگيري عبارتست از:

• ثبت کار انجام شده روي پروژه، مطابق با زمان بندي. وضعيت ايده آل آنست که هر کاري در زمانبندي خودش به پايان برسد. آيا اين اتفاق افتاده است؟
• ثبت درصد پيشرفت هر فعاليت يا مقادير قيمت يا رشد، از قبيل 25، 75، 50 يا 100 درصد.
• ثبت مقادير واقعي شروع، پايان، کار انجام شده و طول زمان انجام کار و همچنين مقادير واقعي باقي مانده از هر يک از موارد مذکور در هر فعاليت يا تخصيص.
• پيگيري سطح کار تخصيص يافته در چرخه هاي زماني. اين ها مرسوم ترين سطوح پيگيري هستند. مقادير واقعي را مي توانيد هر روز، هفتگي، ماهانه يا هر زمان دلخواه وارد نمائيد.

با توجه به بخش هاي مختلف پروژه، ممکن است به پيگيري هاي متفاوتي در هر بخش نياز داشته باشيد و يا در يک پروژه، از ترکيب اين سطوح استفاده کنيد. براي مثال ممکن است بخواهيد فعاليت ها با ريسک بالا را از فعاليت هاي با ريسک پائين تميز دهيد.

2 ذخيره کردن خط مبناي پروژه

پس از گسترش يک طرح پروژه، معمولاً يکي از مديران پروژه، که مهمترين فعاليت را به عهده دارد، جهت ثبت کارهاي واقعي انجام شده در پروژه گماشته مي شود. جهت قضاوت روي درستي انجام کار، مي بايست کارهاي انجام شده را با يک مدل صحيح مقايسه کرد. به اين مدل، خط مبنا يا Baseline مي گوئيم. يک Baseline مجموعه اي است از مقادير مهم از قبيل تاريخ شروع و خاتمه پروژه و هزينه فعاليت ها، منابع و تخصيص ها. وقتي شما يک خط مبنا را Save مي کنيد، MSP يک عکس فوري از مقادير موجود گرفته و از آن بعنوان يک ابزار مقايسه استفاده مي کند. مقادير ويژه اي که در يک خط مبنا ذخيره مي شود، شامل فعاليت، منبع و فيلد هاي تخصيص يافته و فيلدهاي Timephased مي شود که در جدول زير فهرست شده اند:

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت پنجم + MSP

 

 

عمل Save Baseline را زماني مي بايست انجام دهيد که:

• طرح پروژه را در حد امکان به طور کامل توسعه داده باشيد (البته اين بدان معني نيست که پس از شروع کار، نمي-توان فعاليت، منبع يا تخصيص هايي را به پروژه اضافه کرد، چرا که اين امر، اجتناب ناپذير است).
• هنوز مقادير واقعي پروژه مانند درصد پيشرفت ها را وارد نکرده باشيد.

جهت انجام اين کار:

1. از نوار Project Guide روي دکمه Track کليک نمائيد. نوار Track آشکار مي شود.
2. در نوار Track روي پيوند زير کليک کنيد. Save A Baseline Plane To Compare With Later Versions نوار Save Baseline آشکار مي شود.
3. روي دکمه Save Baseline کليک کنيد.

MSP بدون اينکه هيچ نشانه اي در گانت چارت ايجاد کرده باشد و يا تغييرات حاصله را نمايش دهد. خط مبنا را ذخيره مي کند.

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت پنجم + MSP

 

3 بهنگام‎سازی فعالیت پروژه

ساده ترین هدفی که از پیگیری پیشرفت کار داریم، گزارش مغایرت کار واقعی از کار پیش‎بینی شده است. به عنوان مثال، چنانچه اولین ماه از یک پروژه پنج ماهه سپری شده باشد و تمامی فعالیت ها مطابق با زمانبندی، شروع شده و خاتمه یافته باشد، بسرعت می توانید آنها را در جعبه گفتگوی Update Project ثبت نمائید.

جهت ثبت مقادیر واقعی پروژه با به روز کردن کار تا تاریخ جاری:

1. از منوی View روی Gantt Chart کلیک کنید. نمای گانت چارت آشکار می شود.
2. از منوی Tools روی Tracking رفته و گزینه Update Project را کلیک کنید. جعبه گفتگوی Update Project باز می شود.
3. مطمئن شوید که گزینه Update Work As Complete Through انتخاب شده است. از فهرست adjacent date تاریخ مورد نظر خود را برای به روز رسانی، را انتخاب با تایپ نمائید و روی دکمه Ok کلیک کنید. MSP درصد تکمیل فعالیت هایی را که در زمان شروعشان پیش از تاریخی بوده که شما وارد کرده اید را ثبت می کند. سپس این درصدها با Progress bars ((میله های پیشرفت)) در داخل Gantt bars ((میله های گانت)) برای آن فعالیت ها نمایش داده می شود.
در نمای گانت چارت،میله های پیشرفت کار بیانگر اینست که هر فعالیت چه مقدار تکمیل شده است.

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت پنجم + MSP

 

4 نقطه شروع و پایان واقعی فعاليت‎ها

یک راه برای تازه نگه داشتن زمانبندی پروژه تان اینست که هر آنچه که بصورت واقعی برای هر فعالیت پروژه اتفاق می-افتد را ثبت کنید. مقادیر واقعی Start, Finish, Work و Duration را می توانید ثبت نمائید. با ثبت این مقادیر، MSP زمانبندی را به روز می کند و درصد پیشرفت فعالیت را محاسبه می نماید و برای این کار از قواعد زیر پیروی می کند:

• وقتی تاریخ واقعی شروع، یک فعالیت را وارد می نمائید، MSP تاریخ شروع زمانبندی شده قبلی را جا به جا می کند تا با تاریخ واقعی شروع یکی شود.
• وقتی تاریخ واقعی پایان یک فعالیت را وارد می نمائید، MSP تاریخ خاتمه زمانبندی شده قبلی را جا به جا می کند تا با تاریخ واقعی خاتمه فعالیت یکی شود و فعالیت بطور 100 درصد تکمیل گردد.
• وقتی مقدار کار واقعی یک فعالیت را وارد می نمائید MSP دوباره کار باقیمانده فعالیت را محاسبه می کند.
• وقتی Duration واقعی یک فعالیت را وارد می نمائید، چنانچه کمتر از Duration زمانبندی شده قبلی باشد، MSP مقدار Duration زمانبندی شده قبلی را طوری اصلاح می کند تا با Duration واقعی یکی شده و درصد پیشرفت آن فعالیت روی 100 درصد تنظیم شود.

برای وارد کردن تاریخ شروع واقعی و Duration فعالیت ها:

1. در ستون Task Name روی فعالیت مورد نظر کلیک کنید.
2. از منوی Tools ، روی Tracking رفته و سپس گزینه Update Tasks را کلیک کنید. جعبه گفتگوی Update Tasks آشکار می شود. در این جعبه گفتگو مقادیر واقعی [Actual] و زمانبندی شده [Scheduled] برای Duration و تاریخ‎های شروع و خاتمه فعالیت و همچنین Remaining Duration آن نشان داده شدا است. در این پنجره می توانید مقادیر واقعی و باقی مانده را به روز کنید.
3. در فیلد Start مربوط به کادر Actual در سمت چپ جعبه گفتگو تاریخ مورد نظر خود را برای به روز رسانی وارد کنید.
4. در فیلد Actual Dur عبارت مربوط به تعداد روزهای مورد نظر خود را وارد کنید (به عنوان مثال 3d) را تایپ کرده و یا انتخاب نمائید و سپس دکمه Ok را فشار دهید.
MSP تاریخ شروع واقعی و Duration فعالیت را ثبت می کند.

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت پنجم + MSP

 

اگر بخواهیم مقادیر را طوری ثبت کنیم که فعالیت در زمان خودش شروع شده باشد اما زمان بیشتری برای تکمیلش صرف شده باشد:

1. از ستون Task Name روی فعالیت مورد نظر خود کلیک کنید.
2. از منوی Tools روی Tracking رفته و سپس Update Tasks را کلیک کنید. جعبه گفتگوی آن آشکار می شود.
3. در فیلد Actual Dur عبارت مربوط به تعداد روزهای مورد نظر خود را وارد کنید (به عنوان مثال 3d) را تایپ کرده و یا انتخاب نمائید و سپس دکمه Ok را فشار دهید.

MSP مقدار واقعی Duration فعالیت را ثبت می کند. چون شما یک تاریخ شروع واقعی را مشخص نکرده اید، MSP فرض می کند که فعالیت در زمانبندی صورت گرفته قبلی، شروع شده اما Duration واقعی که شما وارد کردید، MSP را وادار می سازد که یک تاریخ خاتمه واقعی را محاسبه کند، طوری که پس از تاریخ خاتمه اصلی زمانبندی شده واقع شود.5 به دلخواه در آوردن گزارش

در Projectاین امکان هست که گزارش‎های موجود را به صورت دلخواه در آورید. برای این کار کافی است از منوی View فرمان Reports را انتخاب تا کادر مکالمه‎ی Reports نمایش داده شود

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت پنجم + MSP

 

در این کادرCustom را انتخاب و برروی دکمه‎یSelect کلیک کنید تا کادر Reports Custom نمایش داده شود.

 

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت پنجم + MSP

 

گزارش را از لیست Reports انتخاب و بر روی Edit کلیک کنید. برای گزارش‎های Project Summary، Base Calendar ، Project کادر مکالمه ی Report Text را مانند شکل زیر نمایش می‎دهد که می‎توانید آیتم مورد نظر را از لیست Item To Change انتخاب و تغییرات دلخواه نظیر رنگ، اندازه، نوع فونت و ... را اعمال کنید و سپس Ok را کلیک نمایید جهت چاپ نیز بر روی دکمه‎یPrint کلیک نمایید.

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت پنجم + MSP

 

برای سایر گزارش‎ها، Project کادر مکالمه‎یReports را برای نوع مورد نظر در بند Definition نشان می‎دهد. می‎توانید گزارش را مجدداً نام‎گذاری کنید، مدت زمان دیگری انتخاب کنید، جدول گزارش یا فیلتر را تغییر دهید.

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت پنجم + MSP

 

در بند Details می‎توانید اطلاعات ضمیمه‎ی گزارش را مشخص کنید.

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت پنجم + MSP

 

و در بند Sort نیز می توانید ترتیب Sort را برای گزارش انتخاب نمایید .

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت پنجم + MSP

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

 
 
 
 


.Reference Industrial Engineering ©2010-2016 By: OMIDIAN Design Group | All rights reserved