دانلود مقالات علمی

پرداخت آنلاین بانک ملت
دانلود مقالات سایتهای مرجع سامانه پرداخت آنلاین ما
 
 
 
 
محل کنونی شما: مهندسی صنایع برنامه ريزي و كنترل پروژه آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت دوم + MSP
 
 

آموزش تصویری مایکروسافت پراجکت (Ms Project) - قسمت دوم + MSP

نامه الکترونیک چاپ
امتیاز کاربر: / 4
بدخوب 

عوامل مورد نياز براي شروع به کار با MSP
Computer / Processor

حداقل پنتيوم 133 MHZ
Operation System
Windows 2000 يا Service Pak 3 -Sp3 يا Windows XP يا نسخه هاي بالاتر

Memory

64 MB RAM (ترجيحاً 128 MB) به انضمام 8 MB RAM
براي هر يک از برنامه‌هاي سيستم آفيس که به طور همزمان با MSP استفاده مي‌کنيد.

Hard Disk

فضاي ديسک سخت بستگي زيادي به پيکربندي سيستم شما دارد. چنانچه در مراحل نصب، نوع نصب سفارشي [Custom] را برگزينيد حجم فضاي دسيک سخت مورد نياز متغير خواهد بود.
105 MB فضاي خالي روي ديسک سخت به علاوه 70 MB در جائي که عملگر سيستم تام نصب است.

Drive

درايو CD-ROM

Display

Super VGA -800 * 600 يا بالاتر با وضعيت نمايشي 256
colors

چگونگي شروع کار با MSP

از ميز کار ويندوز روي دکمه Start کليک کنيد. 2. از منوي Start، روي All Program (در Windows XP) يا Programs (نسخه هاي ديگر Windows) کليک نموده و سپس روي Microsoft Office رفته و Microsoft Project را کليک کنيد.

آموزش مایکروسافت پراجکت(Ms Project)-قسمت دوم

 

 

بررسي Task Pane

نوار وظيفه Getting Started در MSP بسيار شبيه نوار ها ي وظيفه اي است که ممکن است تحت عنوان Task Pane در نرم‌افزار هاي Office XP ديده باشيد. در اين نوار، به فهرست فايل هايي که تاکنون باز شده اند و همچنين فايل هاي الگوي Template و فايل جديد دسترسي داريد. علاوه بر آن، در MSP 2003 در کنار نوار وظيفه، نوار راهنماي پروژه يا Project Guide را مشاهده مي کنيد.

 

آموزش مایکروسافت پراجکت(Ms Project)-قسمت دوم

 

آشنايي با Help Online

با استفاده از کادر Type A Question مي توانيد از Help Online آن جهت يافتن سريع پاسخ سوالاتتان استفاده نمائيد. کافيست پس از تايپ سوال، کليد Enter را فشار دهيد. اين کادر جايگزين ((دستيار کمکي)) يا به عبارتي Office Assistant شده است. چنانچه به اينترنت متصل باشيد، آخرين مطلب مربوط به سوال شما از سايت مايکروسافت در اختيارتان قرار مي گيرد، در غير اينصورت از راهنماي Help برنامه به پاسخ خود مي رسيد.

آموزش مایکروسافت پراجکت(Ms Project)-قسمت دوم

 

بررسي نماها View

فضاهاي کاري در MSP ، نما - View ناميده مي شود.MSP داراي نماهاي زيادي است. اما معمولاً در يک لحظه، شما با يک نما (و گاهي دو نما) کار خواهيد کرد. از نماها براي ورود اطلاعات، ويرايش، تجزيه و تحليل و نمايش اطلاعات پروژه خود استفاده مي نماييد. زماني که MSP را اجرا مي کنيد، بطور پيش فرض نماي Gantt Chart آشکار مي شود.
در حالت عادي، تمرکز ديد شما در نماها، روي جزئيات فعاليت ها يا منابع است. براي مثال، نماي Gantt Chart فهرست جزئيات فعاليت ها را در يک جدول در قسمت سمت چپ صفحه نمايش داده و نمودار تصويري هر فعاليت را بصورت يک ميله در سمت راست فعاليت نشان مي دهد. نماي گانت چارت، طرح پروژه را به ساده ترين روش نشان مي دهد، خصوصاً زماني که بخواهيد آنرا براي ديگران توضيح دهيد. همچنين براي وارد کردن و بررسي جزئيات پروژه، نماي مناسبي است.

آموزش مایکروسافت پراجکت(Ms Project)-قسمت دوم

1- از منوي View روي گزينه Resource Sheet کليک کنيد.
نماي Resource Sheet جايگزين نماي گانت مي شود. در اين هنگام محتويات ستون Project Guide با فهرستي از کارهايي که مي توان روي منابع انجام داد تعويض مي شود:
نماي Resource Sheet جزئيات منابع را در ساختار سطري و ستوني (جدولي) نمايش مي دهد. در هر سطر يک منيع قرار مي گيرد. اينگونه نماها Sheet ناميده مي‌شود. براي فعاليت ها هم يک Sheet وجود دارد که فهرست تفضيلي فعاليت‌ها در آن قابل مشاهده است. دقت کنيد که نماي Resource Sheet چيزي راجع به فعاليت هايي که براي هر منبع تعريف شده و به ما نمي گويد. جهت ديدن انواع اطلاعات، ساير نماها را نيز ببينيد.

آموزش مایکروسافت پراجکت(Ms Project)-قسمت دوم

 

2. از منوي View گزينه Resource Usage کليک کنيد.

نماي Resource Usage جايگزين نماي Resource Sheet شده و Project Guide دوباره عوض مي شود. اين نماي Usage ، فعاليت‌هاي تخصيص يافته به هر منبع را گروه‌بندي مي کند. نماي ديگر Usage ، يعني نماي Task Usage بر عکس عمل مي کند. يعني منابع تخصيص يافته به هر فعاليت را نمايش مي دهد. در اين دو نما مي توان به صورت هفتگي يا روزانه، کار تخصيص به منابع را در Timescale مشاهده نمود.

آموزش مایکروسافت پراجکت(Ms Project)-قسمت دوم

 

3. از منوي View روي گزينه Task Usage کليک کنيد.

4. در قسمت سمت چپ نما، يعني بخش جدول، روي يکي از فعاليت ها کليک کنيد.
5. در نوار ابزار استاندارد، روي آيکن Go To Select Task کليک نمائيد.
در نيمه سمت راست صفحه که ميله هاي مربوط به فعاليت‌ها وجود دارد، نوار زمان‌سنج [Timescale] جابجا مي شود تا مقدار کار زمان‌بندي شده براي اين فعاليت توسط ميله مربوط به آن نمايش داده شود. نماي Usage راه آساني براي مشاهده جزئيات پروژه محسوب مي شود.

آموزش مایکروسافت پراجکت(Ms Project)-قسمت دوم

 

6. از منوي View روي Calendar کليک کنيد تا نماي آن باز شود.

در اين نما به صورت جدول‌بندي شده به همراه فعاليت ها را نمايش مي دهد. در هر خانه از جدول، نام فعاليتي که در آن تاريخ شروع مي شود، نمايان است. چنانچه طول مدت انجام يک فعاليت [Duration] بيشتر از يک روز باشد، چند خانه از جدول به آن فعاليت اختصاص مي يابد. يکي ديگر از نماهاي کاربردي و معروف MSP نماي Network Diagram است که با آن آشنا خواهيد شد.

آموزش مایکروسافت پراجکت(Ms Project)-قسمت دوم

 

7. از منوي View روي گزينه Network Diagram کليک کنيد.
نماي آن آشکار مي شود. جهت مشاهده قسمت‌هاي مختلف نما که در تصويرتان ديده نمي شود از دکمه‌هاي متحرک Scroll کنار صفحه استفاده کنيد.
اين نما، روي ارتباط بين فعاليت ها متمرکز است. خطوط بين چند ضلعي‌ها، بيانگر ارتباط بين فعاليت هاست که از روي فلش اين خطوط، تقدم و تأخر فعاليت هاي مرتبط با هم مشخص مي گردد. با نگه داشتن ماوس روي هر شکل، جزئيات کامل آن فعاليت نمايان مي شود.
مي توانيد از دو نما در يک پنجره استفاده کنيد. مثلاً در نيمه بالايي صفحه، نماي Gantt و در نيمه پائيني، نماي ديگري را انتخاب کرده و ببينيد و مي توان در هر قسمت اطلاعات مجزايي را ديد. با توجه به اينکه نماها زمانبندي شده اند (توسط زمان‌سنج يا Timescale) يک فعاليت يا منبع را در يک نما انتخاب نمائيد و جزئيات آنرا در نماي پائيني صفحه مشاهده کنيد.

8. از منوي View روي گزينه More View کليک کنيد. جعبه گفتگو ي مربوطه باز مي شود. در اين پنجره، فهرست تمامي نماهاي موجود MSP قابل مشاهده و انتخاب است.

9. در کادر View، گزينه Task Entry را انتخاب کنيد و سپس روي دکمه Apply کليک کنيد. نماي Task Entry آشکار مي شود.
در اين نماي ترکيبي، نماي گانت در بالاي صفحه و نماي Task Form در نيمه دوم در پائين صفحه به نمايش در مي-آيد. در فرم پائيني، اطلاعات هر Task را که در نماي گانت بالاي صفحه انتخاب مي کنيد مي توانيد ببينيد و حتي اطلاعات و جزئيات مربوط به آن فعاليت را در فرم مذکور تغيير داده و يا اطلاعات جديدي در آن وارد نمائيد.
دانستن اين نکته مهم است که در تمام نماهاي مذکور، همجون تمام نماهاي MSP ، مي توانيد صورت هاي متفاوتي از يک سري جزئيات يکسان در کل طرح پروژه را مشاهده نمائيد. حتي يک پروژه ساده مي تواند جزئيات مورد نظرتان را در يک لحظه خاص مشاهده نمائيد.

آموزش مایکروسافت پراجکت(Ms Project)-قسمت دوم

 

توانايي نصب و کار با محيط Ms-Project

1- نصب برنامه

براي نصب برنامه به صورت زير عمل نماييد:
بعد از اين که CD را در درايور قرار داديد صفحه‌اي به صورت زير نمايش داده مي شود که از شما Product Key يا در واقع همان Serial Number را مي‌خواهد که شما مي‌توانيد آن را از روي Pack سي دي يا فايل‌هاي متني که در داخل خود سي دي مي‌باشد، بيابيد در صورتي که شماره ها را درست وارد نماييد دکمه Next فعال مي شود.

آموزش مایکروسافت پراجکت(Ms Project)-قسمت دوم

 

در اين صورت کادري به صورت زير نمايش داده مي‌شود که در اين پنجره اطلاعات خودتان را بايد وارد نماييد.

آموزش مایکروسافت پراجکت(Ms Project)-قسمت دوم

 

سپس در پنجره‌ي بعدي که ظاهر مي‎شود عبارت I Accept …. را انتخاب تا دکمه‌يNext فعال شود.

آموزش مایکروسافت پراجکت(Ms Project)-قسمت دوم

 

بعد از اين مرحله نوع نصب برنامه را انتخاب و در قسمت Install To نيز مسير نصب برنامه را مشخص و بر روي دکمه Nextکليک کنيد و در پنجره بعديInstall را انتخاب کنيد تا نصب برنامه شروع شود.

آموزش مایکروسافت پراجکت(Ms Project)-قسمت دوم

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

 
 
 
 


.Reference Industrial Engineering ©2010-2016 By: OMIDIAN Design Group | All rights reserved